Üle oma varju ei hüppa

Aeroc Rakvere jaoks on hooaeg lõppenud. Reede õhtul tuli tunnistada Pärnu meeskonna paremust ning kahe võiduni peetud pronksimängudel ei läinud pärnulastel kolmandat mängu enam vaja. Tegelikult võeti hooajast peaaegu maksimum. Neljas koht Eesti meistrivõistlustel, poolfinaali jõudmine karikavõistlustel, puudu jäi ainult Schenker Liigas kaheksa hulka jõudmine. Momendil on Eestis kolm meeskonda, kellelt Aeroc võib võtta heal juhul geimi, ideaaljuhul mängu, kuid mitte seeriat. Aeroc Rakvere - Pärnu VK 1:3 (22:25 25:21 18:25 17:25). Aeroc alustas mängu järgmises koosseisus: Mait Murs, Martti Juhkami, Hendrik Kurik, Ilmar Mõtus, Virko Vantsi, Reimo Rannar ja libero Andrus Palberg. Väljakule pääsesid ka Kaarel Pomerants, Kaspar Pomerants ning Harri Palmar. Pärnu VK: Dmitri Pašitski, Andres Toobal, Aivar Silm, Andrus Raadik, Ardo Lünekund, Kardo Kõresaar ja libero Edgar Järvekülg. Platsil käisid ka meeskonna kapten Argo Arak ja Martti Keel. I geim. Kulges tasavägises heitluses. Kuigi kohe jäädi taha 0:2 tuli Juhkami ja Vantsi rünnakust viigiseis, mindi ka ette 3:2, mille järgnes esimene Aeroci pallinguviga, Juhkami servis võrku. Kahjuks oli seda tendentsi näha kogu mängu jooksul. Pallinguvead tehti just murdemomentidel. Kogu mängu jooksu kolmteist serviviga oli ikka liiga palju. Viimast korda oli Aeroc selles geimis ees 13:11, siis tuli paar õnnestunud ründelööki Lünekundilt ming Kõresaarelt ja tekkinud paaripunktilist vahet ei suudetutki enam tagasi mängida. Kriitiline seis pärnulaste jaoks oli 21:20 nende eduks, kui treener Andrei Ojamets tegi õnnestunud vahetuse tuues Aivar Silma asemel platsile Argo Araku. Selles mängus oligi Arak vahetusmängija rollis, ta toodi platsile sisse olulistel momentidel nii Silma kui hiljem Kõresaare asemel. Kuigi Arak praktiliselt ei rünnanudki oli tema roll seekord rabada kaitses ning kindlustada pallingu vastuvõtt.  Merirand kutsus seisul 21:23 veel mehed kokku kuigi oli selge, et geimi päästa ei õnnestu. II geim. Teine geim kuulus Aerocile. Viimast korda oli Pärnu ees 4:3, pärast seda nad enam, kuigi püüdsid, juhtohje haarata ei suutnud. Aeroc Juhkami löögist ees 9:5, Juhkami lõi pallinguässa 11:7 ja kuigi sellele järgnes kohe pallinguviga ei antud initsiatiivi käest, sest kohe lõi ka Silm servi auti. Pärast seda kutsuti Silm pingile ning tema asemele asus Arak. Mõtus tegi pallinguässa 14:9, millele järgnes otse loomulikult palling võrku. Vantsi lõi 15:10, kuid pärast pikka Aerocile kaotusega lõppenud pallivahetust, Vantsi eksimust ning Lünekundi tõhusat rünnakut jõudis Pärnu ohtlikult lähedale 13:15, Merirand võttis kiiresti esimese aja. Nüüd tekkis kriitiline moment, kus otsustati kuhu poole ülekaal kaldub. Aeroci õnneks eksis kahel korral järjest Lünekund ja Murs tegi pallinguässa ning Aeroc ees 19:15. Muidugi pallis Murs kohe auti aga tema vea heastas  Juhkami. Aeroc ees 21:16 ning Ojamets tegi esmapilgul arusaamatu vahetuse. Ainult paari punkti mängimiseks vahetas Martti Keel Andres Toobalit. Küllap oli Toobalil vaja mängupilti veidi kõrvalt vaadata. Aeroc ees 23:19. Rannar lõi blokki 23:20, Mõtus tõi punkti 24:20, Juhkami auti 24:21, Lünekund pallis võrku 25:21. III geim. Algus enam-vähem aga siis tekkis mõõn. Hästi lõid Raadik ja Pašitski eksisid Mõtus ja Vantsi ning Aeroc taga 4:8. Vahe tehti tasa, Vantsi ja Mõtus said uue hingamise, nüüd eksisid järjest Raadik ja Pašitski ning Mursi pallinguäss tegi seisuks 9:9. Tasavägist mängu jätkus seisuni 12:12 ja siis tuli pikk kurb periood. Raadik, Lünekund, Kõresaar ja Aeroci mängijate vead. Lisaks veel leidsid bloki üles nii Vantsi kui Rannar ning tablool oli 12:19. Midagi tuli muuta, Merirand saatis Vantsi asemel väljakule Kaarel Pomerantsi, kuid efektita, sest Pomerants lõi alustuseks auti ning kohe ei saanud ka servi kätte ja tema etteaste oli selleks korraks lõppenud. Vantsi tagasi ja kuigi punkti tõid nii Rannar kui Mõtus järgnes kohe Mõtuse palling auti ja Rannari löök blokki. Väljakule tuli Harri Palmar Reimo Rannari asemel. Pärnu ees 23:15, minnakse lohakaks ning Kõresaar blokki ja Lünekund auti, Ojamets võttis aja. Kuigi Mursil õnnestus veel üks hanitus, lõpetas geimi Silm. IV geim. Algus täielik katastroof. Kohe Juhkami auti ja siis ollaksegi juba taga 1:5. Merirand kutsus mehed kokku, Vantsi lõi blokki ning alles siis kui Silm pallis auti sai Aeroc teise punkti. Esimene tehniline vaheaeg seisul 2:8. Nüüd oli Aeroci kord selles mängus ennast viimast korda näidata. Rannar 3:8, Juhkami pallis võrku 3:9, Murs hanitas 4:9, Vantsi pallis auti 4:10, Vantsi 5:10, Palmar 6:10, Lünekund võrku 7:10, Vantsi 8:10, Pašitski blokki 9:10. Veel õnnestus Aerocil vastaste veast punkt saada. Ojamets tegib vahetuse, pallingu vastuvõtul ebakindla Kõresaare asemel tuli jälle Argo Arak. Nüüd juhtus arusaamatu, suure tööga saadu kadus kui kevadine lumi. Algas Raadiku ja Lünekundi etteaste ning seisul 11:15 tõi Merirand Kuriku asemel Palmari blokki tugevdama. Tegelikult oli kõik juba selge, et võib hakata diplomeid välja kirjutama. Kiiresti oli seis juba 11:18 ja Merirand palus nukra näoga teist vaheaega.  Mõtus ja hea blokk tõid veel kolm järjestikulist punkti ja Ojamets pidi hakkama rünnakut tugevdama - Arakut asendas Kõresaar. Pärnu ees 23:16. Edasine oli mängu vormistamine. Aeroci meeskond sai neljanda koha diplomid ja Pärnu meeskond pronksmedalid. Mis siis otsustas? Kõigepealt Pärnu tegi vähem vigu -  Aerocil 13 serviviga ja 26 ründeviga. Pärnu keskründajad mängisid Rakvere omad üle, eriti üllatas heast küljest Andrus Raadik ja ka Dmitri Pašitski tegi häid lööke. Pärnulased said oma bloki kolmandas ja neljandas geimis efektiivselt toimima. Ojametsal oli olemas vajalik vahetus Argo Araku näol, kogenud mängumees tugevdas oluliselt kaitset. Rakvere mängis liialt heitlikult, headele sooritustele järgnesid pikad mõõnaperioodid. Pärnulaste suurim lootus Lünekund ei teinud küll hiilgemängu, kuid otsustaval hetkel tõi oma punktid ära ja lisaks rünnakule olid väga ohtlikud ka Raadiku pallingud. Mängujärgsed kommentaarid: Andrei Ojamets "Murranguline oli kolmas geim, kus me hakkasime oma servi taktikat kasutama, mis Pärnuski toimis, me teadsime kelle peale servida ja kuidas servida, oli oodata, et Rakvere meeskond ei taha kandiku peal meile medaleid ulatada". Andrei Ojamets tõi esile meeskonna kogemused, sest need pronksid olid juba järjestikuliselt meeskonnale kolmandad. Ojamets mainis ka Võru kogemust pidades ilmselt silmas võrulaste paljudele ootamatut allajäämist rakverlastele veerandfinaalis. Võidu võtmeks luges ta bloki tööle hakkamist kahes viimases geimis ja ta tõi esile ka Pärnu suurema rünnakuvõimsuse. Veel arvas ta, et tema pink oli pikem ning üks varukaart (Arak) alati taskust võtta. Ta tunnustas vastasmeeskonna pingutust ning kaitses rabamist. Hooaja üheks suuremaks üllatuseks pidas ta just Aeroci veerandfinaali võitu Võru meeskonna üle. Mati Merirand "Nii kolmandas kui neljandas geimis tekkis meil mõõn Andrus Raadiku pallingu ajal, ja ega meil pallingu vastuvõtt kõige parema ei olnud". Ka Meriranna arvates otsustas ikkagi Pärnu pink ehk Arak.  "Nad olid stabiilsemad, neil olid mingid käigud olemas" ütles Merirand. Ka Meriranda üllatas Raadiku esitus, kelle vastu ei leitudki rohtu ja muidugi osav Lünekund, kes säras järjekordselt otsustavatel hetkedel. "Tegelikult me mängisime oma koha välja ja ütleme, et jäin rahule" lõpetas Merirand.